Section V Boys Golf Archives
Section V Athletics

SECTION V BOYS GOLF
HOME | INDIVIDUAL TOURNAMENTS | TEAM TOURNAMENTS | NYSPHSAA CHAMPIONSHIPS | LEAGUE INFORMATION

Click HERE for the
tournament schedule

Section V Golf
News Archives

2013

Finger Lakes Championship News:

Wayne senior Josh Greenly defended his Finger Lakes Golf League Championship title October 9, carding a five-over-par 76 at Clifton Springs Country Club in Clifton Springs, NY, to earn medalist honors.  Greenly also shot a 76 last year to win the title.  Naples sophomore Andrew Fleischman finished second with a 77, while Midlakes’ sophomore Matt Lapaglia fired 80 to take the third spot.  All three qualified for the 2014 Section V individual golf sectionals to be held next spring 2014.

 

Greenly, the Finger Lakes East Co-Player of the Year and a First Team Finger Lakes East All-Star, notched two birdies and ten pars en route to the championship title.  He led the Eagles to an 8-2 division record and 11-2 mark overall this season, good for second place in the Finger Lakes East Division.  Wayne earned a berth in the 2014 Section V team golf sectionals by defeating Honeoye in a playoff match.

 

Fleischman, a First Team Finger Lakes West All-Star, played very well all day long and will be appearing in individual golf sectionals for the first time in the spring.  He recorded two birdies and ten pars to earn a second place finish. 

 

Rounding out the Finger Lakes golfers who qualified for sectionals are Midlakes’ Jake Blondell and Nick Waite, Mynderse Brian Johnson, HAC’s Will Hampson and Geneva’s Mark Pitifer. The low eight scores from today’s tournament automatically qualify for Section V individual golf sectionals next spring 2014.

 

The shot of the day came from Geneva’s Pat Connor who recorded a double eagle (albatross) on the par five, 505 yard eighth hole.  Connor holed his second shot from the fairway over 200 yards away.

 

During the regular season, Geneva captured the Finger Lakes East Division Title and qualified for team sectionals in the spring for the ninth straight year; the Panthers have made team golf sectionals every year since team golf sectionals began back in 2006.  Midlakes won the Finger Lakes West Division title and they too will compete in team sectionals in the spring of 2014.  As mentioned above, Wayne earned the third automatic team sectional berth in a playoff with Honeoye.

 

Midlakes’ Waite was the Finger Lakes West Player of the Year, while Wayne’s Greenly and Geneva’s Pitifer were co-players of the year in the Finger Lakes East.

 

Geneva coach Bill McDermott was named Finger Lakes East Coach of the Year, while Midlakes’ coach Jeff Beall was selected Finger Lakes West Coach of the Year.

UPDATE: NYS Federation Championships RESULTS
Matt van Niekerk placed 3rd in the field of 24 with a round of 79 on a rain-soaked Bethpage Black.  The NYSPHSAA team won the tournament by 19 strokes in the 14th Annual event.

The tournament almost didn't take place after over five inches of rain from Tropical Storm Andrea left the course under water on Friday night and all day Saturday.  A special thanks to all of the Bethpage State Park staff who made the tournament happen.

NYSPHSAA Boys Golf Championship Final RESULTS
2013 Individual Champion: Davis Jensen (Shaker HS-II) 147
Best Section V Finisher: Matt van Niekerk (HAC) 151
Section V All-State Team Members (Top 20 and ties): van Niekerk, Zak Ottman (Penfield)
2013 Team Sectional Champion: Section III (1098)
Section V Finish: 2nd Place (1105)

US OPEN UPDATE: 2011 NYSPHSAA Boys Golf Champion Gavin Hall (Pittsford Mendon) has qualified for the US Open

All past Section V Golf news can be found by clicking here.

2013 Classification Event RESULTS Sponsored by the Rochester Area Honda Dealers
Class A Champion: Doug Kulikowski (Pittsford Sutherland) *Tournament Medalist
Class B Champion: Harry Hyde (South Seneca-Romulus)
Class C Champion: Matt van Niekerk (Harley-Allendale-Columbia)

2013 Supersectional RESULTS
Overall Champion: Doug Kulikowski

2013 Team Championships
Class B Results
Team Champion: Livonia
Tournament Medalist: Matt Hayes (Cal-Mum) 79

Class A Results
Team Champion: McQuaid Jesuit
Tournament Co-Medalists: Colin Dubnik (McQuaid Jesuit) and Gunnar Doyle (Pittsford Mendon) 75

Class C Results
Team Champion: Batavia-Notre Dame
Tournament Medalist: Will Simons (Cuba-Rushford) 79

 

2011

2011 NYS Federation Boys Golf Championship
Championship Results
Individual 4th Place: Matt vanNiekerk
Team Champion: NYSPHSAA

2011 NYSPHSAA Boys Golf Championships
Championship Results
Individual Champion: Gavin Hall
Individual Runner-Up: Matt vanNiekerk
Also receiving All-State Honors: Trevor Sluman (McQuaid Jesuit, '11)-T13
Sectional Champions: Section V (wins fourth consecutive title to set a new tournament record, breaking the old record of Section IV from 1981-1983)

2011 Supersectional Event Results
Overall Champion: Gavin Hall

2011 Classification Event Results
Class A Individual Champion: Gavin Hall (Pittsford Mendon)
Class A Team Champion: McQuaid Jesuit

Class B Individual Champions: Alex Fitzpatrick (Hornell), Thomas Mills (Gananda), Chad Winkelman (Attica)
Class B Team Champion: Attica

Class C Individual Champion: Matt vanNiekerk (Harley-Allendale Columbia)
Class C Team Champion: Cuba-Rushford

 

Qualifier Week News and Notes
Finger Lakes Team Representatives and Individual Qualifiers (announced from October 15, 2010 qualifier held at Geneva CC

Team Representatives
Geneva – Zach Logue, Nick DiDuro, Dylan Hedgepeth, Chris Salone
Honeoye – Zach Stone, Ben Cratsley, Kyle Boldt, Joe Sykes
HAC – Matt van Niekerk, Hunter Miller, Will Hampson, Davey Jarrell

Individual Qualifiers
Dan Bailey – Waterloo
Chris Salone – Geneva
Zach Pizzenti – Penn Yan
Harry Hyde – Romulus
Justin Betts – Naples
Andrew Fleischman – Naples
Kyle Crawford – Pal Mac

Chaddock and Cuba-Rushford capture Allegany County crowns
On Monday, May 9 at Wellsville Country Club, Zach Chaddock (Fillmore) shot a three-over-par round of 73 to capture medalist honors at the Allegany County qualifier.  He finished one shot better than Corey Haas (Cuba-Rushford), who will be making his fifth appearance in the Section V championships.  Haas' teammates Caleb Edwards and Dylan Lewis finished in 3rd and 4th place respectively after rounds of 75 and 78 and will be joined by Will Simons to compete for the Class C team title.  Christian Pickert will also represent Cuba-Rushford as an individual.

As make-up matches are completed, more information about the Allegany County qualifiers will be made available.

Gananda, Lyons qualify for Sectionals, Mills wins Wayne qualifier
Thomas Mills (Gananda) led at golfers at Sodus Bay Heights Golf Club on Monday, May 16, earning medalist honors with a round of 82.  His teammates Andy Stark, Billy Heumann, and Peter Valone will join him as Gananda will compete for the Class B title on Saturday.

Brandon DeSain led Lyons to a second-place finish in the league, and finished in a tie for 5th place at the qualifier with a round of 92. Devon Veeder, C.J. Smith, and David Perry round out the Lyons line-up that will compete in Class C.

Stevie Thomson (Williamson) returns to the Section V tournament after his second-place finish in the qualifier with a round of 84. Newcomers Dylan Aldrich (Clyde-Savannah), Tucker Emmeret (Red Creek), and Sam Silco (Marion) round out the qualifiers from Wayne County.

Curran wins Indepedents title, Aquinas advances to Class B Championship
Tim Curran (Bishop Kearney) had a round of 85 at Brook-Lea Country Club on Monday, May 16 to capture medalist honors at the Independents qualifier.  He will be joined at Sectionals by teammate Cam Boon, who defeated fellow King Alex Triassi in a playoff after both turned in rounds of 90.

Aquinas defeated Bishop Kearney and Wellsville in team competition, with Ben Conway finishing in second place individually with a round of 89.  Aquinas will compete in Class B in the Classification Event on Saturday.

Hall wins 3rd Tournament of Champions title, Brockport claims team county championship
Click HERE for the Democrat and Chronicle article for the Monroe County Tournament of Champions held at the Brookwoods Golf Club.  Click HERE for the results of the tournament.

 

2010

NYSPHSAA Results

2010 Boys Golf Championship Results: PDF    Excel

RECAP of Monday's Round

Sectional Results

2010 Supersectional Event Results:  PDF    Excel

2010 Classification Event Results:  PDF    Excel

Hall rallies to capture overall Section V Boys Golf title
Monday at Ridgemont Country Club, Gavin Hall (Pittsford Mendon, ’13) fired a second round score of four-under-par 68 to win the Section V overall title by 4 shots.  In second place was Yarik Merkulov (Penfield, ’10), who finished with a two-day total of 143 after his round of 74.  Merkulov was the first-round leader after his round of 69 on Saturday at the Country Club of Mendon.  This will be Hall’s third trip and Merkulov’s fifth to Cornell for the state tournament.

In 3rd place was Danny Drummond (C.G. Finney, ‘13) with a round of 75 for a total of 152.  This will be Drummond’s second straight appearance.  Alex Bourdelais (McQuaid Jesuit, ’12) finished in 4th place after his second round of 78, good for a 153 total.  Joining Bourdelais as a first-time state participant is Troy Allen (Brockport, ’11), after his 154 total was good for 5th place after his second round of 78.

In a three-way tie for 6th place were Bryce Edmister (Webster Schroeder, ’10), who will be competing at his fourth state championship, Ben Kircher (McQuaid Jesuit, ’10), and Kevin Connell (Rush-Henrietta, ’11), who all finished with a two-day total of 155.  In 9th place and claiming the final spot on this year’s state team was Andrew Lane (McQuaid Jesuit, ’10), who will be making his 3rd state appearance after finishing at 156.  Chris Blyth (Pittsford Mendon, ’11) won a four-way playoff at 158 to gain the 1st alternate position.

This year’s team has the opportunity to become the second team in the history of the state tournament to win three consecutive sectional championships.  The team will depart for a practice round on Saturday, June 5 with competition rounds to follow on Sunday, June 6 and Monday, June 7.  The Sunday round will begin at 9:00 AM and the Monday round will begin at 7:30 AM at the Robert Trent Jones Golf Course at Cornell University.

Qualifier Week Highlights
Thursday, May 20
Caruso, Glavin claim last two Classification spots, McQuaid and East take team berths in RCAC
Mike Caruso and Brendan Glavin of McQuaid shot 76 and 79, respectively, to claim the last two spots in the Classification Event in the RCAC Qualifier at Shadow Lake Golf and Racquet Club.  That will give their team six team members playing in the event as their team has also qualified.

East High also has qualified for the Classification Event after winning the City Cup earlier this season.  Both teams will compete in Class A.

Long wins Monroe County T of C, eight others advance to Classification Event
Kevin Long (Webster Thomas) captured medalist honors at the Monroe County Tournament of Champions with an even-par round of 72 at The Brookwoods Golf Club.  He finished one shot ahead of Chris Blyth (Pittsford Mendon) and Bryce Edmister (Webster Schroeder), both of whom had already qualified for the Classification Event as members of their qualified teams.

Gavin Hall (Pittsford Mendon) shook of a rough start to finish alone in 4th after his round of 74.  Doug Uhazie (Penfield) took 5th place and the 2nd individual spot following his round of 75.  Corey Kocent (Batavia) and Teddy Corcoran (Brighton) took the 3rd and 4th individual spots after finishing in a four-way tie for 6th with team qualifiers Tom Kolb (Victor) and Shane Dobesh (Webster Schroeder).  Kevin Connell (Rush-Henrietta) also survived a rough front nine before posting his score of 77 to take the 4th qualifying spot and a 10th place finish.

Jim Allen (Spencerport) and Yarik Merkulov (Penfield) claimed the next two spots with rounds of 78, tied with Troy Allen (Brockport), who had already qualified with his team, for 11th place.  Merkulov, playing with Hall and Connell, also survived a difficult front side to advance and remain alive for a possible fifth trip to the state tournament.

There was a playoff at 79, with four players playing for two spots in the Classification Event.  Tyler Hill (Brockport) was in the group tied for 14th place, but was already qualified so Doug Kulikowski (Pittsford Sutherland), Corey Layton (Fairport), Kyle Zaffuto (Brockport), and Nick Bucci (Rush-Henrietta) went to play extra holes.  Bucci bogeyed the first hole and was eliminated as the other three players made par.  All three players made par on the second hole and on the par-3 3rd hole, Zaffuto was eliminated as Kulikowski and Layton each made par to qualify for Saturday.

Monday, May 17
Helgeland captures medalist honors at Steuben qualifier, Arkport and Hammondsport take Class C berths
Nick Helgeland (Jasper-Troupsburg) finished with a round of 86 at the Steuben County qualifier at Indian Hills Golf Course to capture medalist honors by seven shots.  Teammate Abe Weeks and Will Faes (Canisteo-Greenwood) also qualified as individuals for the Classification Event.

Arkport and Hammondsport will represent Steuben County in Class C.  Arkport is led by Adam Lang, who finished third in the qualifier and Hammondsport is led by Brandon Allen, who finished fifth.

Fitzpatrick wins Livingston crown, Hornell, LeRoy, and Geneseo claim team berths
Alex Fitzpatrick (Hornell) won medalist honors at the Livingston County qualifier at Old Hickory Golf Club with an even-par round of 72.  Fitzpatrick's teammates will also join him at sectionals at they captured the county's Red Division title.  LeRoy won the Yellow Division and Geneseo claimed the Blue Division title to move on as well.

2009 state representative Tommy Linehan (Dansville) led the group of individuals qualifying from Livingston County, finishing in a three-way tie for second with a round of 76.  Joining him in second place was Ryan Forrester (Keshequa) and Dan Bayer (Livonia).  Bayer's teammate Cody Cronmiller finished alone in 5th place after his round of 79.  Rounding out the individual qualifiers were Cam McLaughlin (Letchworth) and Dan Kurtz (Livonia), who finished with rounds of 82 and 84, respectively.

Gananda and Williamson claim Wayne County berths, Mills and Howell share medalist honors
Thomas Mills (Gananda) and Scott Howell (North Rose-Wolcott) fired rounds of 82 at Wayne Hills Country Club to earn medalist honors at the Wayne County qualifier.  Mills and his Gananda teammates finished the season with a 15-1 record and will compete in Class C at sectionals.  Williamson will be the Class B representative from Wayne County after posting a 13-3 record.

Howell led the group of individual qualifiers into the sectional tournament.  Greg Thomas of Marion and Lyons teammates Devan Veeder and Brandon DeSain also qualified.

Winkleman leads Attica to Class B berth from Genesee Region, Notre Dame-Batavia also advances
Chad Winkleman won medalist honors with a round of five-over-par 77 at Stafford Country Clubto lead Attica to a Class B berth at sectionals.  Attica finished with a team total of 364.  Notre Dame-Batavia clinched the Class C with a team total of 352.  Teammates Tom Dehr and John Lapple each finished with rounds of 85.

Qualifying as individuals from the Genesee Region were a pair of Elba teammates, Sam Lamont and Jon Clark, who had rounds of 81 and 85, respectively.  Evan Smith of Wheatland-Chili finished in third place in the qualifier with a round of 82, and Tyler Tamblin finished in fourth place after posting an 84.

Webster Schroeder wins Monroe County Team Championship, three others advance
Seniors Bryce Edmister and Shane Dobesh led Webster Schroeder to the Monroe County team title yesterday, posting rounds of one-under-par 71 at Ravenwood Golf Club to help their team finish with a best five-out-of-six score of 380, one stroke ahead of second place Pittsford Mendon.  Gavin Hall led the Vikings to a total score of 381 after finishing with a six-under-par round of 66 to earn medalist honors for the day.  Teammate Chris Blythe finished tied for third in individual standings with his round of 71.

Brockport finished in third place with a score of 392.  Tyler Hill led the team with his round of 75.  Claiming the last spot from Monroe County was Victor with a team score of 398, finishing one stroke ahead of 5th place Rush-Henrietta.  Tom Kolb led the Blue Devils with his round of three-under par 69, good for a second place finish in the individual standings.  All teams that qualified from Monroe County will compete in Class A at the Classification Event.

Thursday, May 13
C.G. Finney wins Independent qualifier, D. Drummond leads team
Danny Drummond (C.G. Finney, '13) took medalist honors with a 76 at Wildwood Country Club, leading his team back to sectionals, this year to compete in Class A.  Joe Drummond (C.G. Finney, '10) finished in a tie for second place with a 77, matched by Jason Douglas of Aquinas.  Joe Colosi and John Carpenter of Finney rounded out the top five with scores of 80 and 84 respectively.  Claiming the last individual spot was Cam Boon of Bishop Kearney, who shot 94 and registered a hole-in-one on the 194 yard 8th hole, using a 3-iron.  Boon won in a playoff to earn the last spot.

Monday, May 10
Haas wins Allegany qualifier, Cuba-Rushford and Genesee Valley claim Class C spots
Corey Haas (Cuba-Rushford) captured his second consecutive Allegany County championship, finishing with a round of 76 at Wellsville Country Club.  Haas and his team will compete in Class C at the sectional tournament.  Drew Chadduck (Fillmore) claimed one of the individual spots, finishing in second place with a round of 87.  Alex Wilson (Canaseraga) placed third with a round of 88 to qualify for sectionals.  Will Simons (Cuba-Rushford) finished in 4th place at 90, Corey Glass (Genesee Valley) finished in 5th place with 91, and Phil Chambers (Bolivar-Richberg) claimed the last individual spot with a round of 92.

Thursday, May 6
O'Donnell captures Monroe County Satellite Tournament honors, leads 14 to T of C
Brian O'Donnell (Greece Athena) fired an even-par round of 72 at Mill Creek Golf Club to win medalist honors at the Monroe County Satellite Tournament, finishing five shots ahead of Tyler VanLandingham (Penfield).  There was a four-way tie for third as Tyler Fallon (Brockport), Jeremy Bartula (Gates-Chili), Connor Shanahan (Pittsford Sutherland), and Jake Kogler (Penfield) at had rounds of 79.  Chris Sacheli (Victor) finished alone in 7th after his round of 80.  In a three-way tie for 8th at 81 was Giancarlo DiMascio (Greece Athena), Kyle Zaffuto (Brockport), and Brandon Cox (Greece Olympia).  Tied for 11th place at 82 were Michael Walton (Brockport) and Connor Talty (Fairport).  Shane Gleason (Webster Schroeder) and Jeff Beaver (Victor) completed the qualifier by winning a five-for-two playoff on the first hole after rounds of 84.  These players will compete at the Monroe County Tournament of Champions at The Brookwoods on May 20.

 

2009

Maloney and Kline co-medal in Finger Lakes Qualifier, three teams qualify for 2010 Classification Event
Jered Maloney from Honeoye defended his Finger Lakes Golf League Championship on Wednesday at Seneca Falls Country Club as he and
Waterloo’s Jeff Kline tied for co-medalist honors in a field of 57 at the 2009 Finger Lakes Golf League Championship/Sectional Qualifier.  Both players shot 76 and will be participating in the 2010 Section Five Golf Championship this upcoming spring. 

Maloney, a First Team West All-Star and the leader of the 2009 West Division Champion Honeoye Bulldogs, notched 14 pars en route to a four over par 76 on a very cold day for golf.  Temperatures were stuck in the 40’s all day long.  Kline, the Finger Lakes East Player of the Year and a First Team East All-Star, collected eleven pars and two birdies to record his four over par 76. 

Geneva’s Kyle McCormack placed third with a 78 and Mynderse’s TJ Pezzulo was fourth with a 79.  Pezzulo repeated as Finger Lakes golfer of the year during the regular season, this time garnering the honor in the West division while leading a group of six on the First Team West All-Star squad.

Both Kline and Pezzulo qualified for the league championship tournament with a league best plus three differential.

This year, three teams and twelve players earned spots in the 2010 sectional golf tournament prior to the 2009 Finger Lakes Golf League Championship/Sectional Qualifier by virtue of their performances during the regular season.  The Geneva Panthers won the Finger Lakes East Division title and their top four qualifiers for the Finger Lakes Golf League Championship (Nick DiDuro, Matt Johnson, Zach Logue, Kyle McCormack) were assured of a spot in sectionals.  The same was true for Honeoye, who won the Finger Lakes West Division title, placing their top four league championship qualifiers (Jered Maloney, Justin Evanicki, Ben Cratsley, Kyle Boldt) in sectionals as well.  The third team to earn a spot in the 2010 sectional golf tournament was the Mynderse Blue Devils, who defeated Midlakes in a playoff for the third team spot and invitations to 2010 sectionals for their top four league championship qualifiers (TJ Pezzulo, Andrew LeBrun, Vin Pedulla, Mike Lischak).

Seven additional sectional spots were available during the Finger Lakes Golf League Championship and Kline earned one of them with his co-medalist round of 76. 

Two Midlakes golfers (Matt DeHond and Cody Schmitt) punched a sectional ticket on their own after just missing out on a team sectional berth Tuesday.  Geneva’s Matt Long also qualified, giving the Panthers five golfers in the sectional tournament.  Romulus’ Harry Hyde gives the Warriors a golfer in sectionals for the second year in a row.  Naples golfers (Chris VandeSande and Micah Betts) finished in a tie for the sixth available spot and both will earn an invitation to the 2010 sectionals.

 

NYSPHSAA Boys Golf Championship
Results:
Excel   PDF

 

McQuaid’s Bozzelli repeats at NYSPHSAA Boys Golf Championship in playoff, Section V defends Sectional Championship

Under ideal conditions, the second round was played Monday at the Robert Trent Jones Golf Course at Cornell University in Ithaca. Dominic Bozzelli (McQuaid Jesuit HS-V) became only the third repeat champion in tournament history, finishing with a two-day total of four-under-par 140 after today’s round of three-under-par 69.  Bozzelli joins Dan DeLetka (1973-74) and Tom Scherrer (1988-89) as the only competitors who have defended their title.  Finishing in second place was Yarik Merkulov (Penfield HS-V), who finished with a total of one-over-par 145.  Merkulov had the lowest round of the day with a round of five-under-par 67. In all, there were six under-par rounds on the day.  Finishing in a tie for third place were Mike Miller (Brewster HS-I), Andrew Lane (McQuaid Jesuit HS-V), and Ryan Simpson (Shenendahowa HS-II) at 146.  Bozzelli, Merkulov, and Miller all finished with the same standing in last year’s event.

 

Section V won the Sectional Championship for the second year in a row and third overall with a two-day total of 1033, which includes the best seven-out-of-nine scores from both rounds, including today’s round of 508, which was a total score of four-over-par for the seven counting scores.  They finished 22 shots ahead of second place Section I and 73 shots ahead of third place Section IV.

Team Championship
Class A Results
Class B Results

Penfield takes Class A title, C.G. Finney wins Class B
At the Country Club of Mendon, two new champions were crowned at the 2009 Section V Team Championship presented by PriceWaterhouse Coopers.

Penfield won the Class A Championship with a best 4 out of 5 player score of 299.  The Patroits were led by co-medalist Yarik Merkulov, who finished the day with a one-under-par round of 70.  Penfield edged 2008 Class A champion McQuaid Jesuit, who finished with a team score of 301.  McQuaid was led by 2008 individual state champion Dominic Bozzelli, who co-medaled at 70 with Merkulov.

C.G. Finney won the Class B Championship in their first appearance at the event with a team score of 312.  Finney was led by Joe Drummond, the medalist in the Class B portion of the event with his round of 75.  Teammates and 2009 state participants Joe Colosi and Danny Drummond each shot 76 to give Finney the low three players in Class B.  Mynderse, the 2008 Class B champion, finished in a tie for second with Attica and Hornell with team totals of 351 for each school.

For full field results, click on the links at the top of the page.

Results from the 2009 Individual Championship:       Excel   PDF

Hall wins Section V Individual Championship, leads nine to Ithaca
At Brook-Lea Country Club in Gates, Gavin Hall (Pittsford Mendon, '13) won the 2009 Section V Golf Individual Championship, finishing with a round of two-under-par 70.  This comes four days after his victory at the Monroe County Tournament of Champions and returns to Ithaca for the second year in a row.
 
Finishing in a tie for second were Yarik Merkulov (Penfield, '10) and Andrew Lane (McQuaid Jesuit, '10), after both finished one shot behind Hall after rounds of 71.  Merkulov will be attending the state tournament for the fourth consecutive year while Lane will be making his second straight appearance.  Tommy Linehan (Dansville, '10) shot a 74 to finish alone in 4th place and will make his first trip to Ithaca.
 
Dominic Bozzelli (McQuaid Jesuit, '09) qualified in 5th place after his round of 73.  Bozzelli will now defend his state title in two weeks having qualified for the third year in a row.  Another returning state team member is Joe Colosi (C.G. Finney, '10), who finished in 6th place following his round of 74.  Colosi participated at the 2007 state tournament as a member of the Rush-Henrietta team.  Colosi's teammate, Danny Drummond (C.G. Finney, '13) also qualified, finishing in a tie for 7th place with a score of 75.
 
Bryce Edmister (Webster Schroeder, '10) will make his third appearance at the state tournament, but his first with the Section V team after finishing in the tie with Drummond at 75.  Having played on the Section IV team the last two years, Edmister brings added experience to this year's squad.
 
The last spot was captured via three-way playoff as three-time state participant David Cellura (Penfield, '09) survived after his round of 76, defeating Ben Kircher (McQuaid Jesuit, '10) on the third playoff hole.  Cellura will now travel to Ithaca for the fourth time in his career.  Kircher will be the 1st alternate and Tanner Scharr (Canandaigua), who lost on the first playoff hole, finished in 11th place.

 

QUALIFIER WEEK 2009
Friday, May 15
Kircher wins RCAC title, 2008 State Champion Bozzelli advances, McQuaid to defend team title
Ben Kircher (McQuaid Jesuit, '10) won the Rochester City Athletic Conference (formally the City-Catholic League) title by posting a one-under-par round of 70 at Shadow Lake Golf and Racquet Club.  Kircher finished two shots ahead of teammate Dominic Bozzelli (McQuaid Jesuit, '09), the 2008 NYSPHSAA champion, who finished alone in second place after his round of 72.  Finalizing the field for Brook-Lea were Teddy Corcoran (McQuaid Jesuit, '12), who won a three-way, matching cards playoff for two spots after finishing with a round of 73.  2008 state participant Andrew Lane claimed the last spot and will attempt to make the trip to Ithaca for the second year in a row.

McQuaid Jesuit, by virtue of winning the RCAC title, will defend their Section V Class A championship from a year ago at the Country Club of Mendon on May 27.

Thursday, May 14
Hall defends Monroe County title, wins outright dispute fractured finger
Gavin Hall (Pittsford Mendon, '13) medaled for the second consecutive year at the Monroe County Tournament of Champions held at The Brookwoods Country Club, finishing 1st after a round of three-under-par 69.  This came six days after fracturing his right ring finger in physical education class and having little contact with golf during the layoff.  Hall will look to make back-to-back trips to Ithaca on Monday.  Teammate Greg Ginder (Pittsford Mendon, '09) finished the day in a tie for 3rd place after a round of 77 and will make his first appearance at the tournament.

Yarik Merkulov (Penfield, '10) will join him at Brook-Lea in his quest for a fourth consecutive state team appearance.  Merkulov started the windy and rainy day very slow but finished with a back-nine 32 to finish two shots back after a 71.  David Cellura (Penfield, '09) looks to join Merkulov at states for the third year in a row.  Cellura finished in a tie for 5th place after carding a 78.  Two other Patriot teammates, 2008 state participant Brian McKenna (Penfield, '09) and Ian Anderson (Penfield, '09) also qualified for the Individual Championship following rounds of 81 and 82 respectively.

Tied with Ginder in 3rd place was Bryce Edmister (Webster Schroeder, '10), a transfer from Corning HS and a member of the Section IV 2007 and 2008 state teams.  Edmister's score of 77 qualifies him for the first time in the Section V event leading to states.  Edmister's teammate Shane Dobesh (Webster Schroeder, '10) finished in the 5th place tie with Cellura at 78.  Alex Tanea (Webster Thomas, '11) gives the Webster schools three competitors after finishing in a tie for 8th place after a round of 81.

The rest of the field from Monroe County includes teammates Eric Swanson (Rush-Henrietta, '09) and Kevin Connell (Rush-Henrietta, '11), who shot 80 and 82 to finish in 7th and a tie for 11th respectively.  Ian Cummings (Greece Athena, '12) finishing in the tie for 8th at 81.  Connell makes his second appearance in the Individual Championship while Swanson and Cummings will make their first appearance.

Wednesday, May 13
Pachuta wins Livingston County qualifier by two shots over defending champ Linehan
Lucas Pachuta (Perry) will be making his third appearance at the Individual Championship after a round of two-over-par 74 and besting defending Livingston County champion Tommy Linehan (Dansville) by two strokes.  Linehan will be making his fourth appearance at Brook-Lea this week for the Mustangs.  Dan Bayer (Livonia) placed 3rd after his round of 77.  Brad Denton (Honeoye Falls-Lima) and Alex Fitzpatrick (Hornell) finished in a tie for 4th place after carding rounds of 78.  This will be Fitzpatrick's second trip to the Individual Championship after playing last year at Stafford.  Matt Adonnino (Geneseo)and Cameron McLaughlin (Letchworth) finished in a 6th place tie at 79, and both players will be making their second consecutive appearance.

Bryan Weegar (Geneseo) joins Adonnino from the Division 3 champions at next week's tournament, finishing in a tie for 8th place following a round of 80.  The last two spots were gained by teammates Taylor Parsons and Brenden Heil (Bath).  Parsons also shot 80 to finished tied for 8th with Weegar and Heil won a two-for-one playoff after a score of 81.

Tuesday, May 12
Colosi and D. Drummond lead C.G. Finney to Independents title, share medalist honors
Joe Colosi (C.G. Finney, '10) and Danny Drummond (C.G. Finney, '13) each fired two-over-par rounds of 74 at Caledonia Country Club to win the Independents qualifier and lead their team to the Team Championship for the first time.  Colosi will attempt to make the state team for the second time at Brook-Lea, having traveled to Ithaca in 2007.  Teammate Joe Drummond (C.G. Finney, '11) took the last qualifying spot, finishing 3rd after a round of 76.  This will be the Drummond brothers first appearance at the Individual Championship.

C.G. Finney won the team portion of the competition, defeating Aquinas and Wellsville for the right to play at the Country Club of Mendon.  They will compete in Class B.

Monday, May 11
Haas gains Allegany County title, returns to Individual Championship for third year
Corey Haas (Cuba-Rushford, '12) won the Allegany County qualifier with of 78 at Wellsville Country Club.  This will be the third year in a row at the Individual Championship for Haas, having qualified as a 7th and 8th grader the prior two years.  He was followed by Drew Chaddock (Fillmore, '11), with a round of 85.  Josh Tyler (Cuba-Rushford, '09) placed 3rd after a round of 87 and Lucas Pruch (Bolivar-Richburg, '09) returns for his second trip to the Individual Championship, taking the final spot with a score of 88.

Barnard wins Genesee Region title, Attica and Oakfield-Alabama advance to Team Championship
Nate Barnard (Wheatland-Chili) carded an 80 at Stafford Country Club to win the Genesee Region qualifier, defeating Curtis Farrington (Attica) and Sam Lamont (Elba) by two shots.  Barnard and Farrington will be making their second consecutive appearance at the Individual Championship while Lamont will be making his first appearance.  They were followed by Keagan Luther (Kendall), who finished alone in 4th place after a round of 84.  The last two spots were taken by Tyler Tamblin (Oakfield-Alabama) and Chad Winkelman (Attica), after both players shot 86 to tie for 5th place.

Attica won the team portion of the competition and Oakfield-Alabama also qualified to compete at the Team Championship.  Both teams will compete in Class B.

Preston captures Steuben County qualifier, Hammondsport wins team qualifier
Mike Preston (Hammondsport, '09) shot a 91 at Indian Hills State Park to win the Steuben County qualifier by three shots over Brad Pruden (Campbell-Savona, '09).  Both players will be returning to the Individual Championship after last year's appearances.  Joining them at Brook-Lea will be first-time participants Brandon Allen (Hammondsport), who shot a round of 95, and Eric Seaman (Canisteo-Greenwood), who claimed that last spot after a round of 96.

Hammondsport won the team portion of the event and will represent Steuben County in Class B for the first time at the Team Championship.

Howell wins Wayne County qualifier, five others advance to Individual Championship
Scott Howell (North Rose-Wolcott, '10) won the Wayne County Qualifier at The Brookwoods Country Club, finishing with a four-shot victory after a round of 85 and returning to the Individual Championship for the third year in a row.  He was followed by a pair Gananda players entering the tournament for the first time.  Thomas Mills and Mike Dobbins shot 89 and 90, respectively, to join the field going to Brook-Lea.  Also qualifying were first-timers Spencer Johnson (Sodus), who finished in 4th place with a score of 91, Stevie Thomson (Williamson) who shot 94 to finish 5th, and Kate DeMay (North Rose-Wolcott) who claimed the last spot from Wayne County with a 95.

Livingston County division champions announced
Hornell (Division 1), Dansville (Division 2), and Geneseo (Division 3) have won their divisions in the Livingston County Athletic Association and have advanced to the team championship to play in Class B at the Country Club of Mendon on Wednesday, May 27. 

Geneseo will be playing in their third consecutive Team Championship, Hornell is competing for the second year in a row, and Dansville is returning to the event for the first time since 2006.

Qualifier Week begins with Penfield and Pittsford Mendon golfers leading the way
2008 state participant Brian McKenna (Penfield, '09) took medalist honors at the Monroe County League Satellite Tournament held at Greystone Golf Course on May 7, finishing with a two-under-par 70.  He was among four Penfield players who advanced to the MCL Tournament of Champions on May 14 at The Brookwoods Country Club.  Teammate and two-time state participant Cody Robertson (Penfield, '09) finished tied for 2nd after a round of 77, Ian Anderson (Penfield, '09) came in 4th place with a 78, and Pat Uhazie (Penfield, '09) finished in a tie for 8th place after a score of 80.

Joe Cassano (Pittsford Mendon, '11) led three Vikings to the T of C, finishing in the 2nd place tie with Robertson at 77.  Josh Kaplan (Pittsford Mendon, '09) finished in a three-way tie for 5th with a round of 79 and Greg Ginder (Pittsford Mendon, '09) grabbed the last of the 14 qualifying spots, finishing in a five-way tie for 12th place and advancing in the five-for-three playoff.

Webster Thomas will send two golfers to the T of C as Alex Tanea (Webster Thomas, '11) finished in the tie for 5th at 79 and Kevin Long (Webster Thomas, '10) finished alone in 11th place after a round of 81.  Other qualifiers include Ari August (Brighton, '10), who was the third player in the three-way tie for 5th at 79.  Alex Palermo (Greece Athena, '11) and Eric Swanson (Rush-Henrietta, '09) joined Uhazie with rounds of 80.  The last qualifiers via the five-way playoff were Ben Gibson (Gates-Chili, '13) and Shane Dobesh (Webster Schroeder, '10) following their rounds of 82.

Churchville-Chili becomes first MCL team to qualify for Team Championship
2008 Monroe County West Division 2 champion Churchville-Chili successfully defended their title from a year ago and will compete at the 2009 Section V Team Championship at the Country Club of Mendon on Wednesday, May 27.

2008

Geneva, Mynderse, and Naples all secure spots for the 2009 Team Championship
The Finger Lakes League has announced their division champions for the 2008 season.  Geneva (East Division) will participate in Class A Team Championship for the second year in a row at the Country Club of Mendon in May and defending Class B champions Mynderse Academy (Central Division), along with first-time participant Naples (West Division), will compete in the Class B tournament.  Naples defeated last year's Class B runner-up Honeoye in a playoff for the right to go to the tournament. 

Finger Lakes Qualifier Field Results and League All-Stars Excel  PDF
Qualifiers Picture

Maloney and LeBrun co-medal at Finger Lakes Qualifier, 10 others qualify for Individual Championship
Jered Maloney of Honeoye and Andrew LeBrun of Mynderse both had rounds of one-over-par 73 to finish as co-medalists of the 2008 Finger Lakes Individual Qualifier at Old Hickory Golf Course in Livonia.  Maloney will be making his second consecutive trip to the Individual Championship and LeBrun will be making his first appearance.

Two of LeBrun's Mynderse teammates, T.J. Pezzulo and Josh Durso, also qualified with rounds of 77 and 78 respectively, giving the defending Class B team champions three qualifiers, the most of any Finger Lakes school.  Pezzulo and Durso are both making their second appearance in the Individual Championship.

A pair of Geneva and Canandaigua golfers made it through the qualifying stage.  Matt DeJohn (Geneva) will return to the championship for a second time after finishing in a tie for 3rd place with a round of 74.  Teammate Matt Johnson finished in a three-way tie for 10th place, reaching the championship for the first time on the cut line after a round of 79.  Canandaigua teammates Tanner Scharr and Matt McCarthy finished in a three-way tie for 6th place with Pezzulo at 77.  Both will be first-time participants at Brook-Lea.

Rounding out the qualifiers and first-time qualifiers for the Individual Championship were Jeff Kline of Waterloo, who finished in the tie for 3rd place with DeJohn at 74, Alex Covert of Romulus after a round of 75 to finish alone in 5th place, and Bobby James (Penn Yan) and Ryan Miller (Wayne), who both finished in the 10th place tie with Johnson at 79.

All of these players have advanced to play at Brook-Lea Country Club on Monday, May 18, 2009 in the Individual Championships.  Tee times and instructions will be available as the tournament nears this spring.

NYSPHSAA Results: Excel    PDF

 

McQuaid’s Bozzelli wins NYSPHSAA Boys Golf Championship in playoff, Section V wins Sectional Championship

Under ideal conditions, the second round was played Monday at the Robert Trent Jones Golf Course at Cornell University in Ithaca. Junior Dominic Bozzelli (McQuaid Jesuit HS-V) won the individual title in a two-man playoff, defeating sectional teammate sophomore Yarik Merkulov (Penfield HS-V) on the first playoff hole after both players finished with a two-day total of two-under-par 142.  Merkulov had the second lowest round of the day with a round of even-par 72 along with Kevin Roy (Bishop Ludden HS-III). Sophomore Mike Miller (Brewster HS-I) placed third at one-over-par 145 after shooting the low round of the day on Monday with a two-under-par 70. Junior Brandon Meltzer (Half Hollows Hills East HS-XI) and senior Mike Furci (Sayville HS-XI) rounded out the top five after finishing in a tie for fourth place with a total of 146.

 

Section V won the Sectional Championship for the first time in 31 years with a two-day total of 1052, which includes the best seven-out-of-nine scores from both rounds.  They finished 14 shots ahead of second place Section XI and 34 shots ahead of third place Section I.

Team Championship Information
Class A Results

Class B Results

On May 28 at the Country Club of Mendon, first time champions were crowned in both Class A and Class B.
 
McQuaid Jesuit upset undefeated Penfield to claim the Class A title, finishing with a best four-out-of-five team score of 301, six shots better their Monroe County rivals.  Dominic Bozzelli led McQuaid, finishing as co-medalist in Class A with Penfield's Yarik Merkulov with both players firing rounds of 3-over-par 74.  McQuaid's Andrew Lane finished in third place individually in Class A after a round of 75.  In a three-way tie for fourth place were McQuaid teammates Steve Seeler and Kurt Voss, who along with Penfield's Cody Robertson, all shot 76.  Greece Athena, led by Brady Yates, finished in third place in Class A with a score of 331.
 
In Class B, a fifth-man tiebreaker was necessary to determine the champion as Mynderse Academy (Seneca Falls CSD) was victorious over Finger Lakes League rival Honeoye after both teams finished with 341.  Jimmy Wood (Mynderse) bested Mike O'Leary (Honeoye) by two shots after scoring of the fifth score was used.  Williamson finished in third place in Class B, 11 shots behind.  Leading the way for Mynderse was T.J. Pezzulo, who finished as the medalist in Class B after his round of 77.  Williamson's Tyler Phillips and Gananda's Ben Finn tied for second place with scores of 78.  Rounding out the top five was Honeoye's Curtis Evanicki with an 80 and Wellsville's William Rigas with an 82.
 
We would like to thank PriceWaterhouse Coopers, National Scouting Report, Rochester School of Fitness, and Eagle Productivity Solutions for sponsoring today's event and special thanks to the Country Club of Mendon for being this year's host.  Please look here for all announcements regarding the state tournament beginning on Sunday evening. 

Individual Championship Results

Spiotta wins Individual Championship, veterans return to state tournament
On a day more fit for skiing than golf, 62 competitors teed off on May 19 to play for the nine spots on the 2008 Section V Golf state team.  Finishing as this year's Section V Golf Individual Champion is Mike Spiotta (Batavia, '08) after his round of even-par 72.  He began the day with two-under-par 34 on the front nine, good for a one-shot lead at the turn and held on for a one-shot victory over Andrew Lane (McQuaid Jesuit, '10).  In a third-place tie it was a pair of 2007 state participants as Lane's teammate Dominic Bozzelli (McQuaid Jesuit, '09) and Dave Cellura (Penfield, '09) both had rounds of 74  Bozzelli is returning to Cornell for a second appearance while Cellura is making his third.  Alone in fifth place was John Gerber (Oakfield-Alabama, '08), as the four-year standout from the Genesee Region fired a 76.

More veterans ended in the four-way tie for sixth place after shooting rounds of 78, which was the cut for this year's tournament.  Returning to the state tournament for a third time is defending Section V Champion Yarik Merkulov (Penfield, '10), who will be recognized for his third appearance at this year's state tournament competitors meeting.  Fellow Patriot Cody Robertson (Penfield, '09) also returns to Cornell for his second visit and is joined by teammate and state newcomer Brian McKenna (Penfield, '09), thus giving Penfield four competitors in this year's state tournament.  Rounding out the top nine is Gavin Hall (Pittsford Mendon, '13), who ensures that Section V will have the youngest competitor in the field as the seventh-grader also qualified at the cut line score, playing his last nine holes at even par.  Congratulations to these nine players on their accomplishments today under brutal weather conditions.

There was a playoff today for the alternate position as three players shot 79 to tie for 10th place.  Stephen Seeler (McQuaid Jesuit, '08) won the playoff in dramatic fashion over Tyler Phillips (Williamson, '08) and 2007 state participant Joe Colosi (C.G. Finney, '10) as he holed his 115-yard second shot on the first playoff hole for an eagle 2.

The best shot of the day was made by Ben Finn (Gananda, '08) as he recorded a hole-in-one on the 175-yard, par-3 12th Hole at Stafford.  Congratulations to Finn as he recorded the first hole-in-one in Section V Golf competition in recent memory.

All past Section V Golf news, including Qualifier Week coverage, can be found by clicking here.

Youth movement ends qualifying week, field set for Individual Championship; Wellsville claims Independents team spot
Thursday's competitions to qualify for the Individual Championship ended with sophomores or seventh-graders winning league titles outright or sharing titles with sectional veterans.

In the Monroe County qualifier, Chris Malek (Webster Thomas, '08) became only the second senior this week to win or co-medal at their county qualifier at The Brookwoods Country Club in Ontario after posting an even-par round of 72 on Thursday.  Malek will be playing in his third sectional event.  He was equaled by Gavin Hall (Pittsford Mendon, '13), who as a seventh-grader will be the youngest player in the field of 62 on Monday.  Chris Clapper (Spencerport, '08) finished alone in third place after a round of 74.  Defending Section V Individual champion Yarik Merkulov (Penfield, '10) shot 75 to qualify for his third appearance, along with teammate David Cellura (Penfield, '09), who posted a 79 for a sixth-place finish.  Mike Spiotta (Batavia, '08) rounded out the top six with his round of 76, good for a fifth-place result.  For all other Monroe County qualifying information, including full field results, click HERE.

At Shadow Lake Golf and Racquet Club, Andrew Lane (McQuaid Jesuit, '10) fired an even-par round of 71 at Shadow Lake on May 14 to win the City-Catholic qualifier.  2007 state participant Dominic Bozzelli (McQuaid Jesuit, '09) returns to sectional action for the fourth time, finishing four shots behind Lane in second place.  Stephen Seeler (McQuaid Jesuit, '08) finished in third place with a round of 76.  A playoff needed to take place for the fourth and final spot.  Ben Kircher (McQuaid Jesuit, '10) claimed the final spot after he and teammate Christian Cassara (McQuaid Jesuit, '08) both had rounds of 78.

Finally, at Wellsville Country Club, 2007 state participant Joe Colosi (C.G. Finney, '10) fired the second-lowest round of qualifying, finishing with a two-under-par round of 69 on Thursday.  Colosi will be joined by a pair of Wellsville teammates as Will Rigas (Wellsville, '09) and Matt Trimble (Wellsville, '09) had rounds of 73 and 79, respectively.  The low rounds by Rigas and Trimble also got Wellsville into the team championship as they defeated two-time Independents champion Aquinas by three shots in the team event.  Wellsville will compete in the team championship for the first time and will play in Class B.

Yates leads Greece Athena to Team Championship berth
Needing a win in their last match against Brockport, 2007 state participant Brady Yates (Greece Athena, '08) got them off the start they needed with a round of 34, finishing as the medalist in the 10-2 victory.  The win moves Greece Athena into the Team Championship after finishing just ahead of Gates-Chili in the Monroe County West Division 1 standings.  This is the team's second consecutive appearance in the tournament and will compete in Class A.

Haas brothers co-medal at Allegany qualifier, McKay also advances
Brandon Haas (Cuba-Rushford, '09) and Corey Haas (Cuba-Rushford, '12) were co-medalists at the Allegany County qualifier on May 12 at Bolivar Country Club, both having rounds of 83.  Riley McKay (Bolivar-Richburg, '08) was the third qualifier from Allegany after a round of 87.  For all other Allegany County information, click HERE.

Makowiec tops Steuben qualifier, Addison wins team event to advance
Colton Makowiec (Addison, '08) won the Steuben County qualifier on May 12 at Indian Hills State Park, finishing six shots ahead of teammate Marshall Hargrave with a round of 80.  Makowiec will be returning for his third sectional competition while Hargrave will be making his second appearance.  For more information on the individual qualifier, click HERE.

Addison, with a best four-out-of-five score of 374, advanced to the Team Championship and will play in Class B.

Veteran Phillips wins Wayne qualifier, Williamson and Gananda advance in team competition
Tyler Phillips (Williamson, '08) medaled at the Wayne County qualifier on May 12, finishing the day with the low round of all qualifiers competed this day after a round of 69 at Blue Heron Hills.  Phillips was seven shots ahead of runner-up Ben Finn (Gananda, '08) and both will be returning to the sectional field for the third time.  For more information on the individual qualifier, click HERE.

Williamson (Wayne Division 1) and Gananda (Wayne Division 2) were announced as division champions and both will play in Class B at the Team Championship.

Dansville's Linehan medals at Livingston qualifier, division winners announced
Tommy Linehan (Dansville, '10) won the Livingston County qualifier on May 12 at Caledonia Country Club after a round of 74, finishing with a two-shot victory over Andrew Philp (Caledonia-Mumford, '08) and Mike Madigan (Honeoye Falls-Lima, '08).  For more information on the individual qualifier, click HERE.

Livingston County Athletic Association also announced their team representatives for the 2008 Section V Team Championship.  Division winners Hornell (Division 1), Caledonia-Mumford (Division 2), and Geneseo (Division 3) will all compete in Class B at this year's event.

Fairport dethrones Pittsford Sutherland in playoff, advances to Team Championship; Penfield wins Monroe County East 2
Fairport defeated the two-time defending Class A Champion Pittsford Sutherland in a playoff for the Monroe County East Division 1 title at the Country Club of Rochester on May 12, finishing the 9-hole match five shots ahead of their rivals, 203-208.  #6 Jeff Slabe completed the match for Fairport with a round of 40, turning a two-shot deficit into the five-shot victory. Fairport moves on to play at the Team Championship and will play in Class A.

Penfield swept through Monroe County East Division 2 and will compete in Class A as well at the Team Championship.  Penfield is led by last year's state participants Yarik Merkulov, David Cellura, and Cody Robertson, who along with Brian McKenna and Tyler Repka, have 9-hole averages under 40 this season.

Holley's Page wins Genesee Region qualifier, Attica wins team event to advance
Taylor Page was the medalist at Monday's Genesee Region qualifier at Stafford Country Club, finishing with a score of 73 and four shots ahead of Wheatland-Chili's Nate Barnard.  Curtis Farrington (Attica) finished in third place after round of 80.  Oakfield-Alabama teammates Chris Bucceri and Jon Gerber qualified after rounds of 81 and 83, respectively.  Kyle Bennett rounded out the Genesee Region qualifiers, tying Gerber with his round of 83.  Led by Farrington, Attica claimed the team title, finishing seven shots ahead of Kendall and ten shots ahead of Oakfield-Alabama.  Attica will play in Class B in this year's team championship

Independents qualifier moved to Thursday due to weather
The Independent Schools qualifier has been moved to Thursday, May 15 due to the inclement weather forecast Monday at Wellsville Country Club.

McQuaid Jesuit captures City-Catholic crown
Led by 2007 state team member Dominic Bozzelli ('09), McQuaid Jesuit will return to the Team Championship after winning the City-Catholic League title and will compete in Class A.

Cuba-Rushford defends Allegany title, advances to Team Championship
The first team to officially qualify for the Team Championship from the spring season is Cuba-Rushford, defending their league title from a year ago.  They advance to play at the Country Club of Mendon on May 28 and will play in Class B.

Robertson wins Monroe County Satellite Tournament, 11 others advance to T of C
Cody Robertson (Penfield, '09) won the Monroe County Satellite Tournament at Greystone Golf Course with a round of two-over par 74, finishing three strokes ahead of teammate Brian McKenna (Penfield, '09) and Eric Swanson (Rush-Henrietta, '10).  Swanson's teammate Nick Bucci (Rush-Henrietta, '10) qualified after a round of 80.  James Sargent (Penfield, '10) gave the Patriots five Tournament of Champions participants as he became the third member of the team to qualify after winning a four-way playoff for the final two spots along with Kevin Harbour (Pittsford Mendon, '09), after both players shot 81.  Pittsford Mendon will also be sending five participants to the T of C as Josh Kaplan (Pittsford Mendon, '09) had a round of 78 and Joe Cassano (Pittsford Mendon, '11) finished with a 79.    Blake Schirtz (Greece Athena, '10) finished in a tie for 4th place with Kaplan after his round of 78 and teammate Mike Santoli (Greece Athena, '08) finished in the four-way tie for 6th place with his 79.  Also finishing in the four-way tie for 6th place with Cassano and Santoli at 79 were Tyler Bane (Fairport, '09) and Corey Kocent (Batavia, '10)

 

2007

Fall 2007
Mynderse defeats Waterloo in playoff, advances to team championship
Led by medalist Jimmy Wood, Mynderse won the Finger Lakes Central Division playoff over Waterloo at Clifton Springs Country Club.  Mynderse finished 11 shots ahead of their opponents with a team score of 213.  Mynderse is the final of three qualifiers from the Finger Lakes League for the Section V Team Championship in May and will compete in Class B.

Geneva wins Finger Lakes East Division title, qualifies for team championship
Led by Finger Lakes 1st Team All-Stars Matt DeJohn and Tommy Bucklin and 2nd Team All-Stars Steve Dougherty, Alex Love and Krista Baroody, Geneva has won the 2007 Finger Lakes East Division title and will compete at the 2008 Section V Team Championship to be held at the Country Club of Mendon on May 28.  Geneva will compete in Class A at this year's event.

Penn Yan's Church claims Finger Lakes Championship, 11 others qualify for Individual Sectionals
Greg Church (Penn Yan, '08) won the Finger Lakes Golf Championship held at Silver Creek Golf Course in Waterloo on Tuesday, October 9, firing a three-under-par 68 to win the event by six shots.  Sectional veterans Curtis Evanicki (Honeoye, '08) and Howie Fleischman (Naples, '08) also qualified for the event as Evanicki finished in a tie for second place after a round of 74 and Fleischman won a five-man playoff for the last spot after a round of 79.  Church, who is also the Finger Lakes Player of the Year, will lead a group of twelve players from eight different Finger Lakes schools to the 2008 Individual Sectionals to be held at Stafford Country Club on May 19.  For more information, click here.

Honeoye becomes first team to qualify for 2008 Team Championship
Led by Finger Lakes 1st Team All-Stars Curtis Evanicki and Jered Maloney and 2nd Team All-Stars Tom Conradt and Ray Thomas, Honeoye has won the 2007 Finger Lakes West Division title and will compete at the 2008 Section V Team Championship to be held at the Country Club of Mendon on May 28.  Honeoye will compete in Class B at this year's event.

June 4, 2007
NYSPHSAA Tournament Results:  Excel   PDF

Section V finishes fifth at State Tournament, Merkulov finishes in 8th place
The second day of the NYSPHSAA golf tournament saw a two-time champion crowded, but it wasn't Pittsford Sutherland's Andrew Kay defending his title.  John Duthie (Lansing HS-IV, '07) won the event for the second time after his 2005 victory during his sophomore year.  He won a two-man playoff against Section I's Matt Jaye, who carded the lowest score of the tournament with a 6-under-par 66 just to get into the playoff after starting the day five shots behind Duthie.

Yarik Merkulov (Penfield, '10) led the Section V team with a 8th place finish, firing a two-day total of two-over-par 144.  Andrew Kay finished in a tie for 13th place with a total of 150 and Alex Weir (Wheatland-Chili, '07) ended in a tie for 19th at 152.  All three golfers were named to the all-state team.

Rounding out Section V results, David Cellura (Penfield, '09) finished in a tie for 33rd at 156 in his second year at the tournament.  1st timers Dominic Bozzelli (McQuaid Jesuit, '09) and Brady Yates (Greece Athena, '08) finished in a tie for 38th at 157.  Yates had one of the low rounds on Monday with a 74, one shot behind Merkulov for the team low on the day.  Fellow rookie Joe Colosi (Rush-Henrietta, '10) finished in a tie for 43rd at 158.  Cody Robertson (Penfield, '09) finished in a tie for 85th at 174.  Tom Vacca (McQuaid Jesuit, '08) had to withdraw from the event on Monday after 13 holes after re-aggravating a prior left shoulder injury.

Alex Weir was given the Section V Sportsmanship Award at Sunday's competitors meeting.  Thanks to all of the coaches who helped out during the event, Time Warner for providing our team shirts, and the State Golf Committee for putting on another successful tournament.

May 30, 2007 
Pittsford Sutherland, Wheatland-Chili win Team Championship titles
At Lakeside Country Club in Penn Yan, the 2007 Section V Golf Team Championships crowned two champions as Pittsford Sutherland won the Class A event, finishing eight shots ahead of second place Penfield, and Wheatland-Chili won the Class B title, defeating Gananda by 25 shots.  Both teams had the medalists of the day as Andrew Schwert (Pittsford Sutherland, '07) and Dan Colosi (Wheatland-Chili, '07) both fired rounds of even-par 72.  Each team also had the second place finishers as Andrew Kay (Pittsford Sutherland, '07) had a round of 73 while Alex Weir (Wheatland-Chili, '07) finished with a 75.  For more information, click on the link on the left for the Team Championship page.
Section V Team Championship Results:  Excel  PDF

May 23, 2007
Penfield wins Monroe County Team Championship
In a preview of next week's Class A Team Championship, Penfield continued its solid play to win the Monroe County Team Championship on Wednesday, May 23 at Webster Golf Club's East Course.  Yarik Merkulov once again led the way with a round of two-under par 70.  Penfield won the event by 12 shots over defending champion Pittsford Sutherland.  Andrew Kay (Pittsford Sutherland, '07) and David Cellura (Penfield, '09) each shot rounds of 75.  Full Results

May 22, 2007
|Penfield defeats Rush-Henrietta in playoff, claims last Team Championship berth
A day after three teammates qualified for the state tournament, Penfield continued its run with a 384-396 victory over Rush-Henrietta at Island Oaks on Tuesday, May 22.  Yarik Merkulov earned medalist honors with a round of 73.  Penfield earned the final spot in the Team Championship representing Monroe County East Division 2.

May 21, 2007
Merkulov Wins 2007 Section V Golf Individual Championship
Yarik Merkulov (Penfield, '10) won the 2007 Section V Golf Individual Championship today at Clifton Springs CC with a round of one-under par 70, winning the event by two shots over defending NYSPHSAA champion Andrew Kay (Pittsford Sutherland, '07) and Dominic Bozzelli (McQuaid Jesuit, '09).  Merkulov's teammates David Cellura (Penfield, '09) and Cody Robertson (Penfield, '09) also advanced to this year's state tournament.  Cellura finished tied for fourth with a round of 73 along with Alex Weir (Wheatland-Chili, '07).  Robertson won a two-way playoff for the last spot over Dan Colosi (Wheatland-Chili, '07) after they both shot rounds of 77.  To round out the state team from Section V, there was a three-way tie for sixth place as Joe Colosi (Rush-Henrietta, '10), Brady Yates (Greece Athena, '08), and Tom Vacca (McQuaid Jesuit, '08), who all had rounds of 75. 
These nine players now advance to the NYSPHSAA Boys Golf Championship at the Robert Trent Jones Golf Course at Cornell University on June 3-4. Full Results:  Excel  PDF

Qualifier Week (May 14-17, 2007)

Yates leads Greece Athena to playoff win over Gates-Chili
Brady Yates shot a 36 to earn medalist honors in a two-way playoff against Gates-Chili as Greece Athena won the Monroe County West Division 1 title.  Greece Athena advances to the Team Championship and will compete in Class A.

Harrower wins Monroe County Tournament of Champions
Michael Harrower of Batavia captured the Monroe County Tournament of Champions at The Brookwoods Country Club with a round of 76, winning the event by three shots.  Defending NYSPHSAA champion Andrew Kay advanced after a round of 79.  For more information, go to the Monroe County Golf web site.

Bozzelli leads McQuaid foursome to Individual Championship
Dominic Bozzelli of McQuaid fired a round of one-under par 70 at Shadow Lake to capture medalist honors at the City-Catholic qualifier.  Teammates Tom Vacca, Stephen Seeler, and Andrew Lane will join Bozzelli at Clifton Springs on Monday.

Last 17 spots on the line for Individual Championship on May 17
The final day of Individual Championship qualifying has arrived and the City-Catholic and Monroe County Leagues will determine the final 17 spots available for Monday's tournament.  Four spots will be contested for at Shadow Lake Golf and Racquet Club in the City-Catholic qualifier and 13 spots will be played for at The Brookwoods Country Club (formerly Ontario CC) in the Monroe County qualifier.  Tee times for Monday's tournament will be posted immediately following the completion of play this evening.

Miller leads Aquinas to Independent Title
Aaron Miller shot a 78 at Greystone Golf Club to win medalist honors at the Independent Schools qualifier on May 16.  Teammate Tony Mangiola placed second as Aquinas claimed the team title and will move on to the Team Championship to play for the Class A title.  Matt Trimble (Wellsville) was the third independent qualifier.

Practice rounds available for players qualified for Individual Championship
Clifton Springs Country Club will be open to Section V golfers who have qualified for the Individual Championship on Monday.  Tee times are available on Friday, May 18 between 2:30-3:30 PM and on Saturday, May 19 between 1:00-2:00 PM.  There will be no practice round on Sunday as previously announced.  Cost for the practice round will be $25 at the expense of the player.  Please be sure to call ahead to arrange a tee time with the pro shop.

Honeoye Falls-Lima, LeRoy, and Geneseo to represent Livingston County
The Livingston County Athletic Association has announced that Honeoye Falls-Lima (Division I), LeRoy (Division II), and Geneseo (Division III) have qualified for the Team Championship.  HF-L will compete for the Class A title and LeRoy and Geneseo will compete in Class B.

Wheatland-Chili, Addison, Cuba-Rushford, McQuaid, and Pittsford Sutherland qualify for team event; Hubbard, Gilkes, Owens, McLane, and Haas win qualifiers to return to Sectionals
On a busy May 14 for Section V Golf, Wheatland-Chili (Genesee Region), Addison (Steuben), and Cuba-Rushford (Allegany) claimed spots at the Team Championship and will participate in the Class B tournament.  Rivals McQuaid Jesuit (City-Catholic) and defending champion Pittsford Sutherland (Monroe County E1) return to the tournament and will compete in Class A.  Ryan Hubbard (Pembroke, Genesee Region), Andy Gilkes (Canisteo-Greenwood, Steuben), Brett Owens (East Rochester, Wayne), Tyler McLane (HF-L, Livingston) and Brandon Haas (Cuba-Rushford, Allegany) all won their league qualifiers to return to the Individual Championship next week.  For more league qualifier information, click on the link on the left side of this page.

North Rose-Wolcott and Gananda to represent Wayne County at Team Sectionals
Wayne County Division I and overall champion North Rose-Wolcott and Division II champion Gananda have earned their way into the Section V Team Championship at Lakeside Country Club in Penn Yan on May 30.  Both teams will compete for the Class B title at the event.  Congratulations to both teams and coaches.

McQuaid wins Thomas Schaeffer Invitational at Greystone
Led by co-medalist Kurt Voss, McQuaid won the Thomas Schaeffer Invitaitonal at Greystone Golf Course by seven shots over Pittsford Sutherland and repeated as champion in the fourth year of the event.  The eight-team field included Xavier from New York City and Portville from Section VI.  Andrew Kay and Voss both shot rounds of 3-over-par 75 to earn medalist honors.

 

** Section V Boys Golf Preview-Democrat and Chronicle (April 27) **

April 17, 2007
Stafford to host 2008 Section V Individual Championship
Section V Golf is pleased to announce that the 2008 Individual Championship will be hosted by Stafford Country Club on Monday, May 19, 2008.  Stafford most recently hosted the individual championship in 2004, where Don McClintock (Pittsford Sutherland) and Justin Pfalzer (Pembroke) were crowned co-champions on a storm-filled day.  Click here to visit the Stafford web site.

February 27, 2007
BROOK-LEA TO HOST 2009 SECTION V INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP
Section V Golf is pleased to announce that the 2009 Individual Championship will be hosted by Brook-Lea Country Club in Gates on Tuesday, May 19, 2009.  Brook-Lea holds a rich tradition of Rochester-area golf as host to many RDGA events and the annual Brook-Lea Invitational, which brings in local amateur golf standouts and past Section V champions.  Click here to visit their web site.

2006

November 15, 2006
ANDREW KAY SIGNS NATIONAL LETTER OF INTENT WITH UNIVERSITY OF MARYLAND
Andrew Kay of Pittsford Sutherland High School, defending NYSPHSAA Boys Golf champion, signed his National Letter of Intent with the University of Maryland.  Kay became the first golfer from Section V on record (kept since 1973) to claim the NYSPHSAA title.  His score of 4-under-par 140 at Cornell University's Robert Trent Jones Golf Course is one of the lowest in history at the event and will look to repeat this June.

October 24, 2006
SECTION V GOLF APPROVES EXPANSION OF TEAM CHAMPIONSHIP FIELD
The Section V Golf Committee voted unanimously to expand the field for the Section V Golf Team Championship, pending Section V Executive Council approval.  Details

October 19, 2006
FINGER LAKES LEAGUE SECTIONAL QUALIFIER
Congratulations to Sam Venuti of Geneva, who shot a 74 at Winged Pheasant on October 19 to earn medalist honors.  He leads a group of 12 golfers to the Section V Individual Championship at Clifton Springs Country Club this spring.  Results

October 18, 2006
MORE HOLES-IN-ONE IN THE FINGER LAKES LEAGUE
Freshmen Zach Sullivan (Waterloo) and Ryan Morehouse (Penn Yan) each recorded holes-in-one during league play this September.  Sullivan used a 5-iron from 157 yards on the 3rd hole at Silver Creek on September 20 against Geneva.  Sullivan's ace was the second hole-in-one on record for Waterloo, the last coming from Mike Woodard on the 17th hole at Silver Creek in 1998.   Morehouse recorded his ace on the 4th hole at Clifton Springs on September 25, using a utility wood from 180 yards.  Congratulations to both!

September 22, 2006
Congratulations to Vincent Pompeo of Naples for recording a hole-in-one on September 15 during a match against Honeoye at Reservoir Creek Golf Course's second hole.  Vincent used a pitching wedge on the 120-yard par 3 and was witnessed by teammate Howie Fleischman and Honeoye's Curtis Evanicki and Tom Conradt.

August 15, 2006
Section V would like to recognize the accomplishments of Andrew Kay and Andrew DiBitetto (Greece Athena '04) for qualifying for the 2006 U.S. Amateur at Hazeltine National in Chaska, MN.  DiBitetto also qualified for match play and made it to the second round.

June 5, 2006
**Congratulations to Andrew Kay (Jr., Pittsford Sutherland) for winning the 2006 NYSPHSAA Boys Golf Championship.  He became the first Section V golfer on record (kept since 1973) to win the state title.

NYSPHSAA Tournament Results

June 5, 2006
Special thanks to Brian Wirth from Time Warner Cable and Kim Osur from the Wegmans Rochester LPGA for making our team shirts possible for yet another year.

June 1, 2006
Congratulations to Pittsford Sutherland for winning the 2006 Team Championship
Team Championship Results

May 23, 2006
Congratulations to Zack Hicks (Sr., Pittsford Sutherland HS) for winning the 2006 Individual Championship 
Individual Championship Results